ابزار رايگان وبلاگ

وبلاگ گلستان معنوي قرآن - نقش زمان دركيفيت وكميت حفظ كل قرآن

آخرين مطالب افزوده شده به وبلاگ


 • درباره سوره هاي قرآن
 • آداب تلاوت قرآن كريم
 • چهل حديث قرآني از ائمه
 • چگونگي نزول تدريجي قرآن كريم
 • «سلام» با تفكر در آيات قرآن
 • نقش زمان دركيفيت وكميت حفظ كل قرن


  از آنجا كه هر انسان داراي موقعيت و استعدادي خاص مي باشد خوب است افراديكه مي خواهند قرآن را حفظ كنند ، حد معمول زمانيكه اين كار به طول مي انجامد را بدانند.
  طبق برآوردها و تجربه هايي كه شده است اگر فردي در شبانه روز سه ساعت از وقت خود را صرف حفظ كردن قرآن نمايد در طي سه سال همه ي قرآن را حفظ نمايد.

  البته سه ساعت نبايد پشت سرهم باشد بلكه بايد در سه مرحله انجام گيرد .
  در هر مرحله حداكثر يك ساعت باشد تا بر ذهن فشار وارد نيايد و ايجاد خستگي نكند و اگر در شبانه روز يك ساعت و نيم وقت صرف كند حفظ تمام قرآن حدود شش سال طول خواهد كشيد و يك ساعت و نيم نيز بايد در دو مرحله باشد تاخستگي به وجود نيايد و طبق اين تجربه مي توان زمانبندي مناسب را انجام داد و توصيه مي شود افراديكه مصمم هستند در اين راه قدم بردارند حتي از روزي نيم ساعت شروع كنند و بدين ترتيب كه ماه اول روز نيم ساعت،ماه دوم روزي يك ساعت و ماه سوم روزي يك ساعت و نيم و بالاخره براي افراديكه اشتغال كمتري دارند در ماه چهارم روزي سه ساعت و گرنه بهتر همان روزي يك ساعت و نيم است.

  ذكر اين نكته لازم است كه در اوايل كار مشكلات جذب حفظ در ذهن وجود دارد اما بعد از مدتي اين مشكلات رفع خوهد شد و ذهن در مسير محفوظات قرار خواهد گرفت و عملا اين مطلب را درك خواهيد كرد كه حفظ جزءدوم آسانتر از جزءاول است و همين طور تا آخر قرآن.  منبع:كتاب روشهاي حفظ قرآن كريم ص 23 و 24 با اندك تغيير(انتشارات آستان قدس رضوي)
  بنابراين دوستان براي اطلاعات بيشتر مي توانند به كتاب مورد بالا مراجعه كنيد و اطلاعات بيشتر در اين باب بدست آوريد.
  نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب اين مطلب و ساير مطالب وبلاگ براي ما ارسال كنيد

  نويسنده مطلب: رضاغلامرضايي


  برچسب‌ها: ,,,,