ابزار رايگان وبلاگ

وبلاگ گلستان معنوي قرآن - بهترين شيوه حفظ قرآن كريم

آخرين مطالب افزوده شده به وبلاگ


 • درباره سوره هاي قرآن
 • آداب تلاوت قرآن كريم
 • چهل حديث قرآني از ائمه
 • چگونگي نزول تدريجي قرآن كريم
 • «سلام» با تفكر در آيات قرآن
 • موضوع: ساير مطالب | تاريخ ارسال: 1392/11/24

  بهترين شيوه حفظ قرآن كريم


  شكي نيست كه افراد مختلف داراي شرايط و ويژگي هاي متفاوتي مي باشند و هر كس با شناختي كه از ظرفيت و استعداد خود دارد كه در خلال سالها تجربه و ممارست به دست آمده است و بيشترين سهم را در حفظ دارند به طور خلاصه اشاره شود:

  1-روش حفظ:
  به سه شيوه مي توان آيات كلام الله را حفظ كرد:

  الف)از طريق تكرار و تمرين
  ب)با استفاده از نورهاي ترتيل
  ج)با نوشتن آيات

  ولي از ميان اين سه شيوه روش اول توصيه مي شود.اما نكته اي كه ذكرش لازم است و به حفظ كردن كمك فراوان مي كند اين است كه هدف فرد نبايد تنها اكتفا به حفظ قرآن باشد بلكه با خود اينگونه فكر كند كه علاوه بر قرآن مثلا نهج البلاغه را هم حفظ خواهم كرد.اگر چنين هدفي را تعقيب كند و پشتكار و استمرارش را با مدد از توفيقات الهي همراه سازد مي تواند قرآن كريم را زودتر حفظ كند و در عين حال از ادامه ي كار خسته نشود.
  «دانش آموزي كه به مراحل عالي تر فكر كند موفق تر از ديگر دانش آموزي است كه اين انديشه را در سر ندارد»

  شرايط حفظ

  شرايط حفظ را به دو دسته ي فردي و عمومي مي توان تقسيم كرد:
  الف)شرايط فردي:
  1- هر كس در اوايل حفظ بايد به طبيعت خودش مراجعه كند و سپس با سه حالت صوتي قوي ، متوسط و ضعيف تمرين كند و همينطور از نظر آهنگ خواندن به صورت تند و كند و متوسط تمرين كند و بعد هر كدام از نظر كيفي و كمّي براي او بهتر بود و با طبيعتش سازگارتر بود را انتخاب كند و ادامه دهد.

  تجربه نشان داده است كه اگر صوت و آهنگ خواندن هر دو متوسط باشد بسيار نيكو بوده و شخص زودتر به نتيجه مي رسد چون حفظ كردن ، تكرار و تمرين زياد نياز دارد و ممكن است انسان بعد از مدتي دچار ناراحتي حنجره و يا ناراحتي هاي ديگري شود و يا ممكن است زود خسته شود و يا نيازمند صرف وقت زياد باشد و در نتيجه كم حفظ كند.

  از طرفي اگر آهنگ تند باشد نيز موجب مي شود كه هنگام تحويل دادن تن تحويل داده شود و اين با اصول حفظ منافات دارد و اساسا قرآن را بايد با تأمل و تدبر خواند.

  2-حفظ قرآن بايد در مواقعي كه مغز انسان آرامش كامل دارد صورت گيرد تا در ذهن بماند پس دانش آموزي كه تازه از كلاس درس بازگشته يا كارگزي كه از كار برگشته نبايد تمرينات خود را شروع كند. نكاتي كه در آرامش فكري مؤثرند عبارتند از:

  مكان
  زمان
  پرهيز از اشتغالات غير ضروري
  داشتن نظم در كارها

  چند نكته:
  نكته ي اول:وقت را مشخص كنيم و ديگر آنرا تغيير ندهيم و هر روز بر طبق همان وقت مشخص به حفظ قرآن بپردازيم
  نكته ي دوم:بهتر است در موقع راه رفتن به حفظ قرآن نپردازيم چون عوارض مطلوبي ندارد.
  نكته ي سوم:تا آخر عمر تكرار محفوظات را ادامه دهيم
  كم ولي با كيفيت خوب حفظ كنيم

  3-يكي ديگر از شرايط فردي غذاي مناسب و متوسط خوردن است كه در حفظ نقش مؤثري دارد

  الف)شرايط اجتماعي:
  1-براي حفظ قرآن بايد از يك قرآن مشخص استفاده شود و تا پايان حفظ تعويض نشود كه در اين رابطه بهترين چاپها،چاپ طاهر خوشنويس است.
  البته از نوع متوسط و بدون ترجمه ي آن چون اگر قرآن بزرگ زياد بزرگ باشد در موقع اراده دادن به مشكلاتي برخورد مي كنيم و همچنين قرآن بدون ترجمه باشد چون احتمال دارد توجه به معاني خللي به امر حفظ برساند البته توجه داشته باشيد پس از حفظ قسمت مور نظر ، توجه به معاني بسيار عالي است ولي در هنگام حفظ كردن از تمركز حواس مي كاهد.

  2-بايد شروع حفظ از اسامي سوره هاي باشد به اين ترتيب كه اسامي سوره ها را ده تا ده تا تقسيم مي كنيم و بعد از حفظ كردن هر ده تا ، ده تاي بعدي را شروع مي كنيم و در نهايت اسامي همه ي سوره ها را از اول تا آخر چندين بار تمرين و تكرار مي كنيم تا كاملا در خاطر بماند و بعد از اين كارها نوبت به حفظ خود سوره ها مي رسد.
  در اين قسمت پيشنهاد مي شود از جزء سي ام شروع شو يعني از سوره ي نبأ تا پايان جزء و علت نيز اين است كه سوره ي بقرة طولاني است و بسيار دير به انتها مي رسد و از اين رو ممكن است حافظ را ملول و دلسرد كند ولي در جزءسي ام سوره ها كوتاه هستند و زود حفظ مي شود و باعث تشويق و دلگرمي حافظ مي شود

  3-توصيه مي شود كه حافظ قرآن در هر مرحله از حفظ كه هست آنچه را حفظ كرده است براي فرد ديگري ارائه دهد تا او گوش كند و اغلاط او را تصحيح كند كه اين روش باعث تسلط زياد حافظ مي شود و اين كار اگر در محيط خانه صورت گيرد مي تواند عامل مؤثري در گرمي خانواده و جذب آنان به سوي قرآن باشد.

  4-فشار آوردن يكباره روي مغز كار صحيحي نيست بلكه بايد با برنامه ريزي منظم و پشتكار و تداوم به گونه اي حركت كرد كه بتوان كار را تا پايان آورد چرا كه حفظ قرآن مشكل است ولي نگهداري محفوظات مشكلتر.

  5-در حفظ آيات مشابه بايد دقت بسيار زيادي شود و حفط اينگونه آيات نيازمند تكرار و تمرين زيادتري است.

  6-گوش دادن نوار هاي ترتيل مي تواند در بالا بردن سطح تجويد و صوت و لحن مؤثر باشد

  7-فراگيري صرف و نحو عربي در حفظ قرآن خصوصا در حفظ آيات مشابه بسيار مؤثر است زيرا از نظر اعراب كلمات ، اشتباهات كمتري پيش مي آيد

  ****************************************************************
     منبع:كتاب روش حفظ قرآن كريم،ص25 الي 38(انتشارات آستان قدس رضوي)
  اين مطلب به طور مختصر نكاتي از كتاب «روش حفظ قرآن» است .

  نويسنده مطلب: رضاغلامرضايي


  برچسب‌ها: ,,,,,